Klíčový zákon ohrožující vyjednávání mezi EU a Spojeným královstvím prošel druhým čtením a směřuje ke konci projednávání v Dolní sněmovně. Pro hlasovalo 340 poslanců, proti bylo 263. Při jeho přijetí je dle vyjádření Evropského parlamentu další jednání o budoucích vztazích EU „ze stolu“ a Británii by tak čekal odchod bez dohody.
Vzhledem k vládní většině v dolní komoře nebyl výsledek hlasování překvapivý, přestože kritické hlasy zaznívaly i ze strany vládnoucích konzervativců. Premiér Johnson návrh hají tím, že slouží jako „ochrana, záchranná síť a pojistka“ pro případ, že by EU uzavřené dohody a protokoly začala vykládat „extrémně a nerozumně.“ Předmětem sporu je především území Severního Irska: jak EU, tak UK se snaží vyhnout tzv. tvrdé hranici na Irském ostrově. Zákonem však vláda UK zavádí jednotná tržní pravidla pro celé Spojené království (včetně Severního Irska) a vylučuje tak podřízení této oblasti unijním pravidlům, která ale nevyhnutelně budou platit ve zbytku ostrova, neboť Irská republika zůstává členem EU. Takový postup porušuje uzavřené dohody, ale zejména podkopává důvěryhodnost UK jako smluvního partnera.
I pokud by zákon prošel nadcházejícím připomínkováním a třetím čtením, komplikace se očekávají ve Sněmovně lordů. Nehledě na výsledek však vláda Borise Johnsona značně komplikuje vyjednávání o budoucím vztahu s Unií.
další informace: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/brexit-velka-britanie-eu-zakon-o-vnitrnim-trhu-boris-johnson_2009142357_ako