Vyjednávání se vrací do Londýna

Na intenzivní vyjednávací týden v Bruselu navazuje kolo vyjednávání v Londýně. Jakkoli se obě strany snaží držet pozitivní tón, skloňují se dvě dlouhodobě problematická témata: rybolov a soutěžní podmínky na EU trhu. V nich se dosud stále nedaří najít shodu. Podobně bezútěšná je situace kolem sporného návrhu zákona o vnitřním trhu, tam by ovšem mohl kartami zamíchat nový americký prezident.

Minulý týden se nesl v rozporuplných tónech. V půlce týdne obě strany dávaly najevo, že mezi jejich postoji zeje poměrně široká propast. Přestože UK měla odsouhlasit některé zásady pro udělování státních dotací, strany se nedohodly na způsobu řešení případných sporů a otázka rovných soutěžních podmínek na trhu tedy opět zůstává nezodpovězena. Stejný otazník visí nad druhým klíčovým tématem, rybolovem. Premiér Johnson se nechal slyšel, že pevně věří, že „před sebou mají dohodu k uzavření,“ ač jedním dechem dodal, že UK je velmi dobře připraveno na scénář bez dohody.

Za takovéto situace vstoupilo vyjednávání do další, tentokrát opět londýnské fáze. Dnes, v pondělí 9. listopadu , se navíc také očekává, že Sněmovna lordů vráti Dolní sněmovně k projednání kontroverzní zákon o vnitřním trhu, kterým Johnsonova vláda zpochybnila závěry Výstupové dohody. Britský premiér již avizoval, že sice po případném navrácení zváží úpravu návrhu, ale nadále jej považuje za klíčovou „záchrannou síť.“

Není ani bez zajímavosti, že pravděpodobný vítěz amerických voleb Joe Biden již dříve naznačil, že právě osud sporného zákona bude rozhodný pro budoucí vztahy UK a USA. Narušení dohody s EU a zejména pak ohrožení stability na Irském ostrově by považoval za překážku, která by mohla vést až k neuzavření dohody mezi oběma zeměmi.

AP: UK, EU make one more push for elusive Brexit trade deal: https://apnews.com/article/brexit-legislation-global-trade-david-frost-michel-barnier-f7f1709a0d2c49a439ceb773fb45e3a0?utm_campaign=SocialFlow&utm_medium=AP_Europe&utm_source=Twitter

BBC: Brexit: Differences remain over trade deal, say UK and EU: https://www.bbc.com/news/uk-politics-54817881