Strany v Severním Irsku vládu nesložily, získají však čas navíc

11. 11. 2022 – V pátek 28.10. uplynula lhůta, během níž mělo původně dojít k sestavení severoirské exekutivy. To se ovšem včas nepodařilo. Severoirský režim je specifický tím, že k utvoření vlády je nutná shoda dvou hlavních stran. Po posledních volbách, jež se uskutečnily v květnu 2022, se ovšem tuto shodu nalézt nepodařilo – i z důvodu odlišného náhledu nejsilnějších politických stran na návrh zákona (tzv. Northern Ireland Protocol Bill), který v červnu představila britská vláda a jímž plánuje obcházet některá klíčová ustanovení severoirského protokolu.

V reakci na situaci v Belfastu ovšem britský ministr pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris ve středu 9. listopadu oznámil, že předloží legislativní předpis, jehož prostřednictvím bude lhůta pro sestavení severoirské vlády prodloužena. Strany ve Stormontu, sídle severoirského regionálního parlamentu, tak získaly čas navíc, který jim umožní najít shodu a sestavit vládu. Lhůta bude podle očekávání prodloužena do 8. prosince a pokud se ani do tohoto termínu životaschopné řešení nalézt nepodaří, lhůta bude moct být prodloužena až do 19. ledna nadcházejícího roku.

Poté – nedojde-li k sestavení vlády ani dalšímu prodloužení lhůty – by měly být vyhlášeny nové volby, které by proběhly nejpozději 13. dubna 2023. Severoirské strany obecně prodloužení lhůty vítají, neboť panuje přesvědčení, že nové volby by nemusely přinést žádný zlom, a naopak čas navíc poskytuje stranám prostor pro jednání nejen o složení vlády, ale i pro jednání s EU o implementaci severoirského protokolu.

Na fotografii: Místopředseda Evropské komise a hlavní vyjednavač za EU Maroš Šefčovič při vystoupení na univerzitě v severoirském Belfastu (zdroj: Evropská komise)