Brexit se Vašeho podniku dotkne, pokud
… prodává zboží nebo poskytuje služby do Spojeného království nebo
… nakupuje zboží nebo služby ze Spojeného království nebo
… přepravuje zboží přes Spojené království nebo
… používá materiály a zboží ze Spojeného království k obchodování s partnerskými zeměmi EU v rámci preferenčních režimů

Pro aktuální a přesné informace sledujte stránky Ministerstva průmyslu a obchodu.

Dne 31. 12. 2020 skončilo přechodné období, po dobu kterého se na Velkou Británii hledělo jako na člena Evropské unie. Od roku 2021 však dochází k řadě zásadních změn ve vzájemném obchodu. Velvyslanectví ČR v Londýně v článku níže uvádí shrnutí hlavních změn a odkazy zejména na britské pokyny, na které by se exportéři měli zaměřit.

Od 1. ledna 2021 – Dohoda o obchodu a spolupráci

Evropská komise po intenzivních jednáních dosáhla dohody se Spojeným královstvím o podmínkách jeho budoucí spolupráce s Evropskou unií. UK nebude již nadále mít prospěch z hladkého přístupu na jednotný trh a do celní unie, ani z unijních politik a mezinárodních dohod (vč. dohod o volném obchodu s třetími státy).

Pro informace k obsahu sjednané dohody pokračujte ke kapitole věnující se Dohodě o obchodu a spolupráci.

Řada změn však nastala bez ohledu na obsah dohody. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo přehledné infografiky, kde se dozvíte, jaké budou změny regulatorních pravidel, co brexit znamená pro celní oblast či jak bude ovlivněn automobilový sektor nebo poskytovatelé služeb.  Dostupné jsou v českém jazyce.

V anglickém jazyce zpřístupnila britská vláda pokyny pro dopravce a komerční řidiče v oblasti přepravy zboží po 1. lednu 2021. Součástí je i přehledný manuál.

V oblasti cel a daní vytvořila Evropská komise přehled základních informací týkajících se nového vztahu EU a UK (dostupné v českém jazyce zde).


Firmám obchodujícím se zbožím přes Nizozemsko doporučujeme nastudovat také nizozemský systém pro mezinárodní přepravce Portbase a stránky http://www.getreadyforbrexit.eu/, nebo alespoň krátké oficiální video:

Pro přepravce zboží mezi UK a EU doporučujeme nastudovat aktuální pokyny pro dopravce a komerční řidiče, které vám vysvětlí, jaké dokumenty budete potřebovat, jak dodržovat nová pravidla pro správu provozu směřujícího do přístavů a vysvětlí i nové kontrolní postupy na hranicích.

Více informací najdete na https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk-withdrawal-cs


Školení a další materiály /česky/

Ať už je předmět Vašeho podnikání jakýkoli, doporučujeme si projít Průvodce pro podnikatele k dopadům brexitu. Brexit se totiž může dotknout mnoha oblastí, i když to na první pohled nemusí být zřejmé. Průvodce najdete zde: https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/brexit/default.htm.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se průběžně snaží podnikatele informovat na online seminářích. Prvním z nich byl seminář Zahraniční obchod po COVID-19 a brexitu, záznam můžete zhlédnout zde:

Seminář MPO Zahraniční obchod po COVID-19 a brexitu

Možná se Vám také bude hodit webinář k celním opatřením po 1. lednu 2021, který v listopadu 2020 zorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel. Najdete jej zde:

Seminář MPO Brexit, cla – budoucnost byznysu s UK

Užitečný zdroj pro Vás mohou rovněž představovat stránky Hospodářské komory: https://www.komora.cz/vztahy-s-velkou-britanii-od-1-ledna-2021/

Aktuality

V krizových situacích na hranicích s UK volejte:

Brexit helpline: 00 800 67891011 (všechny EU jazyky)

Konzulární služba ČR ve Francii: 0033 607 764 394

Konzulární služba ČR v Belgii: 0032 477 257 104

Konzulární služba ČR v Nizozemsku: 0031 641 315 128

Konzulární služba ČR v UK: 0044 (0)776 968 2442

Key information for UK citizens

Česká republika k brexitu

Spojené království k brexitu

Průvodce britské vlády

EU settlement scheme (klíčové pro české občany v UK)

Living in the Czech Republic (klíčové pro britské občany v ČR)

Průvodce návštěvou UK po 31. 12. 2020

Evropská unie k brexitu