Aktuální a přesné informace najdete na stránkách Velvyslanectví ČR v Londýně.
Důležitá zpráva – Electronic Travel Authorisation (ETA)
Od 2. dubna 2025 se na občany České republiky a všech ostatních členských států EU (s výjimkou Irské republiky) před vstupem na území Spojeného království vztahuje povinnost digitální registrace v systému elektronických cestovních povolení ETA (Electronic Travel Authorisation). ETA se vztahuje na krátkodobé pobyty v UK, jejichž délka nepřesahuje 6 měsíců, za účelem turistiky, návštěvy rodiny nebo přátel, popř. za obchodním nebo studijním účelem. V případě, že občané EU plánují v UK setrvávat déle než 6 měsíců nebo plánují do UK cestovat za účelem, na nějž se ETA nevztahuje (např. zaměstnání či provozování samostatné výdělečné činnosti), musí si podat žádost o standardní vízum.
Elektronické cestovní povolení ETA není vízum a ani vízum jakkoli nenahrazuje; povinnost digitální registrace se naopak vztahuje na občany zemí, které mají s UK bezvízový styk. Systém je obdobou např. systému digitální registrace ESTA existujícího v USA. Pro občany vybraných třetích zemí byl systém uveden do provozu již v lednu 2025. Občané EU včetně České republiky mají povinnost digitální registrace od 2. dubna 2025, přičemž žádost o registraci můžou podávat od 5. března 2025.
Registrace do systému ETA probíhá výhradně digitálně, prostřednictvím mobilní aplikace nebo webové stránky. Během registrace občané poskytnou osobní a kontaktní údaje (včetně fotografie), dále údaje o cestovním dokladu a zodpoví několik otázek (např. týkajících se bezpečnosti). Schválení registrace by měli občané obdržet na emailovou adresu uvedenou v registraci standardně do tří pracovních dnů.
Registrace v ETA platí dva roky nebo do vypršení platnosti cestovního dokladu (cestovního pasu) uvedeného při registraci (jestliže platnost končí dříve než do dvou let od potvrzení registrace) – poté je potřeba podat novou registraci. Registrace v ETA je zpoplatněna částkou 10 liber. Během období platnosti registrace mohou čeští a unijní občané opakovaně cestovat do Spojeného království za předpokladu, že každý jednotlivý pobyt nepřesáhne 6 měsíců.
Více informací je k dispozici na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR či na stránkách Ministerstva vnitra UK.
Od 1. ledna 2021, pokud již ve Spojeném království nežijete nebo nemáte práva vyplývající z Dohody o vystoupení, pro Vás bude pobyt ve Spojeném království (UK) o něco komplikovanější.
Bezvízově můžete v UK pobývat až 6 měsíců, můžete se účastnit celé řady aktivit, včetně cestovního ruchu, návštěvy rodiny a přátel, krátkodobých studijních a obchodních aktivit, jako jsou události a konference. Bez víza však není možné pracovat ani dlouhodobě studovat.
Abyste mohli v UK studovat nebo pracovat, musíte jako občan EU splnit specifické požadavky a obstarat si patřičné povolení. Budete také muset projít příslušnými kontrolami, včetně kontrol trestní minulosti. Více o bodovém imigračním systému najdete na stránkách britské vlády. Součástí žádosti o vízum (při pobytu delším než 6 měsíců) za účelem práce, studia, spojení rodiny je nově i imigrační zdravotní poplatek, který musí být uhrazen předem. Zároveň může určitý okruh osob (vysokoškolští studenti, držitelé nárokového dokladu S1) za splnění předepsaných podmínek zažádat o vrácení tohoto poplatku (více informací je k dispozici na webové stránce GOV.UK)
Nejsilnější pozici budou mít občané EU, kteří do konce roku 2020 již na území UK pobývali a budou tak profitovat z Dohody o vystoupení. Pokud jste občanem EU do konce roku 2020 již žijícím v UK, můžete se vy a vaše rodina do 30. června 2021 přihlásit do „EU settlement scheme“, abyste v UK mohli žít i po tomto datu.
Zaregistrujte se, i pokud již máte v UK trvalý pobyt. Pokud Vám bude udělen status usedlíka nebo předběžný status usedlíka, bude Váš život v UK v podstatě srovnatelný s tím dosavadním. Uzávěrka žádostí je právě 30. června 2021. Navštivte webové stránky GOV.UK, zjistěte o systému více a přihlašte se.
Status usedlíka se získá, pokud občan EU začne žít ve Spojeném království před 31. prosincem 2020 a žil ve Velké Británii nepřetržitě po dobu 5 let (tzv. nepřetržitý pobyt). Pokud získá status usedlíka, může zůstat v UK, jak dlouho bude chtít. Bude také moci požádat o britské občanství, pokud splní podmínky pro jeho získání.
Předběžný status usedlíka se získá, pokud občan EU v době registrace nemůže prokázat 5 let nepřetržitého pobytu, většinou získá předběžný status usedlíka. Musí ale začít žít ve Spojeném království před 31. prosincem 2020. Od data, kdy získá předběžný status usedlíka, bude moci zůstat v UK dalších 5 let a poté požádat o změnu na status usedlíka.
Práva vyplývající ze statusu usedlíka a předběžného statusu usedlíka:
– právo pracovat ve Spojeném království
– právo využívat služeb státního zdravotnictví (NHS)
– právo přihlásit se na školu nebo pokračovat ve studiu
– právo na přístup k veřejným financím, jako je podpora a důchody, pokud na ni vznikne nárok dle předpisů UK
– právo cestovat mimo území UK a zpět