Brexit na Evropské radě (15. října)

První den zasedání Evropské rady se ukázal být ještě dynamičtější, než se předpokládalo. Předsedkyně Evropské komise Ursula von den Leyenová na začátku jednacího dne odešla do izolace. Na Twitteru informovala, že jeden ze členů jejího kabinetu měl týž den ráno pozitivní test. Sama se ještě ráno stihla potkat s českým premiérem Andrejem Babišem i dalšími státníky.

Poté už se ovšem účastníci drželi jednacího plánu a zahájili zasedání rozpravou s šéfem Evropského parlamentu Davidem Sassoli. Nosným tématem byl Víceletý finanční rámec.

Po něm se již debata obrátila k brexitu, vystoupil i vyjednavač za EU Michel Barnier. Charles Michel na tiskové konferenci zopakoval, že evropské země mají i nadále v úmyslu držet se vyjednávacího mandátu, a to zejména pokud jde o rovné podmínky na trhu (level playing field), rybolov a správu věcí veřejných (governance).

Vysvětlit zároveň, proč je dodržení cílů stanovených ve vyjednávacím mandátu klíčové a pokud by nebyly zohledněny, není vždy lepší uzavřít dohodu za každou cenu: „Pokud by například UK produkovalo automobily, aniž by dodržovalo standardy EU a s masivní státní podporou, jak by mohlo mít volný přístup na náš trh – bez cel a kvót? Bylo by to nespravedlivé a ohrozilo by to stovky tisíc pracovních míst v EU.“

Rada zároveň vyzvala hlavního vyjednavače unie Barniera, aby v nadcházejících týdnech pokračoval v jednáních, a vyzývá Spojené království, aby učinilo nezbytné kroky umožňující dosažení dohody. Zároveň ale požádala členské státy, orgány Unie a všechny zúčastněné strany, aby zintenzivnily svou práci v oblasti připravenosti na všech úrovních a na všechny možnosti vývoje, včetně scénáře, že nebude dosaženo žádné dohody.

Totéž lze doporučit i všem občanům EU, kteří budou odchodem UK dotčeni ať už v osobních, nebo pracovních aktivitách.

Tisková konference: https://twitter.com/eucopresident/status/1316783136299130880